Majer Viktor

A Dakar Rally 2020 11. szakaszának és az Africa Eco Race 2020 9. szakaszának rövid összefoglalója.

Dakar 2020 - 11. szakasz

Dakar 2020

A tegnapi nap maratoni szakasza bevitte a mezőnyt az “Üres Negyed”-be. Ennek a tájegységnek a  kiterjedése majdnem akkora mint Franciaországé és végeláthatatlan dűnék díszítik, amíg a szem ellát. Az időjárás ma már kegyesebb volt a versenyzőkhöz, a tegnapi heves szél alább hagyott és nőtt a páratartalom. A mezőny ma újra Haradh felé vette az irányt, hogy holnap tovább haladjanak visszafelé a főváros irányába. Növelni kellett a tempót is, mert egy elég hosszú 265 km összekötő és 379 km mért szakasz volt a 11. szakaszra előírva.

• Add to Phrasebook

• No word lists for English -> Hungarian…

• Copy

• No word lists for Hungarian -> English…

• Copy

Tegnapi szakaszgyőzelme után Joan Barreda Bort nyitotta a mai kört, ami nagyon jól jött a másodikként rajtoló Ricky Brabec-nek. Harmadikként csapattársuk Kevin Benavides indult, így várható volt, hogy a három Honda pilóta egymást segítve fog majd a cél felé törni. A KTM/Husqvarna klán célja persze azon volt, hogy mihamarabb utolérje őket. Barreda első kézből tapasztalhatta meg, hogy motorosként nyitni a szakaszt nem egy sétagalopp. A folyamatos navigálás sok figyelmet igényel, így lassítani kell, ha meg rossz irányba megy a versenyző akkor főleg sok időt veszít el. Ez meg is történt, 200 km után már majdnem negyed óra lemaradása volt a mai szakaszgyőztes Quintanilla-val szemben.

Pablo Quintanilla viszont ma ismét felszívta magát és nyélgázon nekilódult, hogy minél több időt lefaragjon a hátrányából a Hondás Brabec-kel szemben. Jó pozícióból tudott indulni reggel és végig jól tudta tartani a tempót. Napközben szoros harcot vívott az osztrák gyári KTM-es Matthias Walknerrel, akit végül 9 másodperccel előzött meg és így sikerült megszerezni idei második szakaszgyőzelmét.

Az óvatoskodó Brabec elvesztette az előnyének felét, bár elméletileg ez még mindig elég lehet neki, hogy megtartsa első helyét a célig. Elmondása szerint csak kb. 70%-on ment ma, hiszen érthető módon nem akart feleslegesen kockáztatni. Ha ügyesen taktikázik és nem történik nagy baj, előnye kitarthat a holnapi zárószakasz végéig.

Luciano Benavides ma elérte eddigi legjobb eredményét és a képzeletbeli dobogó harmadik fokára léphetett. Az első száz kilométeren övé volt a leggyorsabb idő.

A nap egyik legjobb teljesítményét a 25 éves Jamie McCanney hozta. A feltörekvő brit versenyző idén először vesz részt a Dakaron, és ezzel együtt ez a második rally versenye. Ennek ellenére nem mondható amatőr motorosnak, hiszen korábban 21 évesen ifjúsági enduro világbajnok lett. A Yamaha is ekkor figyelt fel rá, majd nemsokára felajánlották számára, hogy tagja lehet a Monster Energy Yamaha Rally  csapatnak. A választás jó döntésnek bizonyult, ma ugyanis McCanney hatodikként ért be a célba és ezáltal összetettben is már a 15. helyen áll és ezzel egyelőre övé a “Legjobb kezdő” cím.

Az utolsó előtti napon is rövidült a résztvevők listája. Reggel még 97 motoros állhatott rajthoz, de számuk napközben tovább csökkent. Az utolsó helyen az ausztrál kezdő motoros Matthew Tisdall áll 34 óra különbséggel az első helyezetthez képest.

A verseny egyik legkisebb versenyzője a Dél-afrikai Taye Perry. A kis hölgy csupán 1,58 m magas, de kitartó és ha így halad tovább be is tudja fejezni a versenyt. Bár tegnap a 49. helyen zárt, ma problémája volt a motorral és szerelnie kellett a KTM-et, így visszacsúszott a 78. helyre. A legjobb női motoros továbbra is Laia Sanz, egyenletes teljesítményével stabilan tartja a 17. pozíciót az összevont értékelésben.

• Copy

Gyenes Emanuel töretlenül halad az élen a Malle Moto, vagy másnéven az Original by Motul kategóriában. Riválisai Florent Vayssade és Benjamin Melot szerencsére megnyugtató távolságban vannak tőle. Saghmeister Gábor szintén versenyben van.